а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постуди

постудеше; постуде; постудело; постудено
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33667
Студи, е ладно некое време.
Употреба: Безлично
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК