а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посуши

посушат
Вид збор: Именка, множина
1. Суши некое време.
Англиски: dry Албански: thaj, ter ca kohë
Примери:
Посуши ја косата уште малку со фенот.
2. (се посуши) Се суши некое време.
Англиски: dry Албански: thahet, teret ca kohë
Примери:
Ги стави алиштата да се посушат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК