а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потамина

Вид збор: Прилог
Ранг: 13216
Без претходно испитување, непроверено, на слепо, препуштено на случајноста.
Англиски: accidentally
Примери:
Тргнав пеш во неопределен правец, потамина, само да бидам подалеку од него.
Во визбата потамина набара дотраена лоеница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК