а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потајник

мн. потајници
Вид збор: Именка, машки род
1. Потаен човек.
Албански: njeri sekret
2. нож, кама
Англиски: knife Албански: thikë, kamë
Употреба: Поетски збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК