а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потврден

потврдениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10679
1. Што потврдува нешто, што искажува согласност, одобрување.
Англиски: confirmed
Примери:
Потврден одговор.
2. Што е заснован на факти, што е сигурен, докажан.
Англиски: proven
Примери:
Сите учесници што настапија се со реноме на веќе потврдени вредности.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК