а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потегне

потегнат; потегни, потегнете; потегнав, потегнаа; потегнал; потегнат; потегнев, потегнеа; потегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21035
1. Потргне нешто со влечење.
Англиски: pull Албански: tërheq
Примери:
Синот го потегна таткото за раката.
Впрегнатите коњи го потегнаа железниот труп на косачката.
2. пие, голтне
Англиски: drink Албански: pi
Употреба: Разговорно
Примери:
Потегна од нашата ракија што стоеше на масата.
3. Вовлече во себе, вдише.
Англиски: inhale Албански: tërhek
Примери:
Потегна само неколку дима од цигарата и ја згасна.
4. Изнесе, стави на дневен ред.
Албански: nxjerr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му беше тешко да потегне разговор за тоа.
5. Тргне да оди некаде.
Англиски: pull Албански: filloi
Употреба: Народна поезија
Примери:
Потегна по Марко.
6. Тегне малку.
Англиски: pull Албански: tërheq
Примери:
Потегни ги малку уздите.
7. Страда некое време.
Англиски: suffer Албански: vuaj
Примери:
Потегна од тие љубовни рани веќе две-три години.
8. Испука куршум од пушка, топ и сл.
Англиски: shoot Албански: gjuaj
Примери:
Ја стисна пушката во дланките и потегна.
Изведенки
1. потегнува несв.
потегнуваат
2. потегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК