а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потекне

потекна; потекна, потекнаа; потекнал; потекнат; потекнеше, потекнеа; потекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27701
1. Води потекло од некого или нешто.
Англиски: descend Албански: rrjedh, vij
Примери:
Децата потекнаа од врската со нејзиниот прв љубовник.
2. Произлезе, започне од некого или нешто.
Англиски: stem Албански: buron, del
Примери:
Разговорот потекна од неколку истомисленици.
Штрајкот потекна од незадоволството поради лошите услови за работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК