а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потекнува

потекнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2891
1. Води потекло од некого или нешто.
Англиски: descend Албански: rrjedh
Примери:
Тој потекнува од градска средина и тешко да се навикне на селото.
2. Произлегува, започнува од некого или нешто.
Англиски: stem Албански: buron
Примери:
Болеста потекнува од лошите хигиенски услови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК