а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потемни

потемнат; потемнете; потемнев, потемнеа; потемнел; (го) потемнив, (го) потемнија; (го) потемнил; потемнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7413
1. Направи нешто да стане темно.
Англиски: darken Албански: errësoj
Примери:
Тешки облаци го потемнија небото.
2. Ослаби, намaли вредност, важност.
Албански: zbeh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Злонамерните критики не можеа да ја потемнат неговата слава.
3. Стане темен.
Англиски: darken Албански: errësohet, nxihet
Примери:
Нејзиното лице потемне.
Шумата потемне и се престори во ноќ.
Изведенки
1. потемнува несв.
потемнуваат
2. потемнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК