а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потенцира

потенцираат; потенцирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 5523
1. засили, засилува, зголеми, зголемува
Англиски: strengthen Албански: potencoj, theksoj
Примери:
Скокот на цената на нафтата ја потенцираше целокупната инфлација.
2. Истакне, нагласи, потцрта (во говор, во текст).
Англиски: stress Албански: theksoj
Примери:
Мора да се потенцира и сличноста со соседите.
Тој сајаше да ја потенцира улогата на артистот во формирањето на ликот што го толкува.
Изведенки
потенцирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК