а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потенцијал

мн. потенцијали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6454
1. Величина што ја карактеризира енергијата која се наоѓа во определена точка на електричното, магнетното поле.
Англиски: potential Албански: potencial
Употреба: Физика
Примери:
Електричен потенцијал.
Магнетски потенцијал.
Нуклеарен потенцијал.
2. Целокупната моќ на сите неопходни средства што се користат за извршување на некаква дејност, за постигнување накаква цел.
Англиски: potential Албански: potencial
Примери:
Воен потенцијал.
Творечки потенцијал.
3. Глаголска форма со која се искажува можност за вршење или извршување на некакво дејство; можен начин.
Англиски: potential Албански: potencial, mundësi
Употреба: Граматика