а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потепа

потепаат; потепал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19164
1. Тепа малку, кратко време.
Англиски: beat up
Примери:
Го потепа и го пушти да си оди.
2. Истепа сите (до еден).
Англиски: beat up
Примери:
Ги начекале во заседа и ги потепале.
3. (се потепа) Се степа со некого.
Англиски: beat up
4. (се потепа) Покаже упорност со сите сили да добие нешто.
Англиски: beat up
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Се потепаа кој прв да седне на појадокот.