а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потера

мн. потери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4938
1. Вооружена група што гони некого за да го фати.
Англиски: pursuer Турски: potera Албански: poterë, ndjekje
Примери:
Имаше големи потери на целата територија.
Потерата запука по него, но тој продолжи да бега.
2. Гонење на тој што бега за да биде фатен.
Англиски: chase Албански: poterë, ndjekje
Примери:
Најпосле се согласија и тргнаа во потера.
Тој се врати од залудната потера по еден избеган престапник.