а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потерница

мн. потерници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15192
Писмен налог, наредба за гонење и апсење на лице што сторило кривично дело.
Англиски: warrant
Употреба: Административен термин , Правда
Примери:
Властите издале потерница по него.