а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потешкотија

мн. потешкотии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18344
(обично мн.) проблем, тешкотија, препрека
Англиски: difficulty
Употреба: Разговорно
Примери:
Така сфативме зошто сум имал потешкотии со дишењето.
Бројот на децата кои имаат потешкотии во склопување реченица пораснал за 70 отсто.