а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потешкотија

мн. потешкотии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18120
(обично мн.) проблем, тешкотија, препрека
Англиски: difficulty
Употреба: Разговорно
Примери:
Така сфативме зошто сум имал потешкотии со дишењето.
Бројот на децата кои имаат потешкотии во склопување реченица пораснал за 70 отсто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК