а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потиснат

потиснати
Вид збор: Придавка
Ранг: 5753
1. (глаг. прид.) потисне
Англиски: suppressed
2. Што е угнетен.
Англиски: oppressed
Примери:
Тој беше заштитник на потиснатиот народ.
3. Што е заглушен, прикриен.
Англиски: suppressed
Примери:
Потиснати чувства.
Изведенки
1. потиснат м.
Пример: Секој потиснат го носеше тоа длабоко во својата душа.
2. потиснатост ж.