а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потиштен

потиштени
Вид збор: Придавка
Ранг: 13921
Што е душевно потиснат, нерасположен, натажен.
Англиски: depressed
Примери:
Никогаш не бев го видел така потиштен, дури изгубен.
Физички крајно исцрпен и духовно потиштен, разочаран тргнав накај моето паркче.
Изведенки
1. потиштено прил.
Пример: Молкнав потиштено, гледајќи го со виновен поглед.
2. потиштеност ж.