а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткажувач

мн. поткажувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16428
1. Тој што поткажува.
Англиски: informer Албански: informator, përgjues
2. Тој што потшепнува.
Англиски: prompter Албански: spiun, përshpëritës