а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткара

поткараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48643
1. Скара некого малку, во мала мера.
Англиски: argue Албански: qortoj pak
Примери:
Тој ги поткаrа децат зашто задоцнија.
2. (се поткара) Се скара малку со некого, се скара еден со друг.
Англиски: argue Албански: hidhërohem, qortohem
Примери:
Вечерта тие се поткараа.
Изведенки
1. поткарува несв.
(се) поткаруваат
2. поткарување ср.
глаг. им.