а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткаса

поткасаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15770
Каса малку, подгризе.
Примери:
Жената ја поткаса усната.
Изрази
Си го поткаса јазикот - се покае поради тоа што ги кажал, поради неумислените зборови.
Изведенки
поткасува несв.
поткасуваат