а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткасне

поткаснат; поткасни, поткаснете; поткаснав, поткаснаа; поткаснал; поткаснат; (ќе) поткаснев, (ќе) поткаснеа; (ќе) поткаснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12966
1. Касне, изеде малку храна.
Англиски: eat Албански: haj
Примери:
Таа го нудеше со сила да поткасне за да се поткрепи.
Зедоа по залак од она што беше на масата и поткаснаа.
2. Поткаса, подгризе.
Англиски: bite Албански: kafshoj
Примери:
Тој си ги поткаса усните.
Изведенки
поткасува несв.
поткасуваат