а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткачи

поткачат; поткачил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8846
1. Кaчи, дигне некого или нешто малку повисоко.
Англиски: lift Албански: rrit
Примери:
Го поткачи детето на столче за подобро да ја гледа претставата.
2. Зголеми, повиши малку цена.
Англиски: rise Албански: hip, rrit
Употреба: Економија , Ретко
Примери:
Летово ги поткачиja цените.
3. (се поткачи) Се качи, се искачи малку.
Англиски: climb Албански: ngjit, hip
Примери:
Таа се поткачи на дрвените скалички потпрени на ѕидот.
Тие тројца се поткачија на едно мало рамниште.
4. Упати остар збор, прекор, задре, предизвика некого.
Англиски: challenge Албански: kundërshtim
Примери:
Еднаш така носачите го поткачија и го предизвикаа на нов подвиг.
5. Удри, тресна, закачи некого.
Англиски: hit Албански: nguc, kap, godet
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој малку го поткачи со чадорот.
Исчеткај ги со шамичево инаку ќе те поткачам.
Изведенки
1. поткачува несв.
(се) поткачуваат
2. поткачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК