а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткашлува

поткашлуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 17154
Кашла малку, одвреме-навреме.
Англиски: cough
Примери:
ој често застануваше во одот, поткашлуваше и пак продолжуваше.
Изведенки
поткашлување ср.
глаг. им.