а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потка

мн. потки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26944
1. Купче земја со забодена гранка во средината, знак дека на нивата или на ливадата е оставена да расте тревата, да не се пушта стока да пасе.
Употреба: Земјоделство
2. Гранчиња, цвеќе со кое се китат делови од куќата или стоката во некои обредни ритуали.
Албански: degëza dhe lule për kurora
3. зарек
Албански: përbetim, premtim
4. јатак
Англиски: fence Албански: jatak
Употреба: Дијалектен збор