а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткусури

поткусурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Врати кусур.
Англиски: pay back
Употреба: Разговорно
2. Врати нанесена неправда.
Англиски: revenge
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
1. поткусурува несв.
поткусуруваат
2. поткусурување ср.
глаг им.
Пример: Можност за поткусурување и искупување на сопствените гревови.