а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потокми

потокмат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28417
1. Токми, подготви во некоја мера.
Англиски: prepare
Примери:
Тие го потокмија да оди кај неа.
2. (се потокми) се токми, се подготви
Англиски: try
Примери:
Скокна долу, се потокми да бега.
Изведенки
потокмува несв.
(се) потокмуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК