а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потомство

(едн.) потомството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7973
1. Ново поколение во однос на она од кое води потекло, во однос на предците.
Англиски: offspring Албански: pasardhës
Примери:
Сепак не го оставаше верата дека потомството правилно ќе ги сфати неговиот живот и дело.
2. Дете, рожба во однос на родителите.
Англиски: descendant Албански: pasardhës
Примери:
Тие не оставија потомство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК