а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потон

мн. потони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18370
1. визба, подрум
Англиски: cellar Албански: bodrum, qilar
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Живееше во куќа со потон, на кат и со чардак.
2. Место каде што водата понира под земјата.
Англиски: depression Албански: vend ku uji pikiatë nën tokë
Употреба: Геологија
Изрази
Потон фати - отиде бестрага, пропадна.
Изведенки
1. потонче ср.
мн. потончиља
дем.
2. потонски прид.
потонскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК