а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потоп

(едн.) потопот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7038
1. Според Библијата - голема поплава, која како казна за човечките гревови ја покрила целата земја со вода.
Англиски: Deluge Албански: përmbytje, vërshim
Употреба: Религија
2. Голема поплава.
Англиски: deluge Албански: përmbytje, vërshim
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Доаѓаат сите реки и се однесуваат, тоа е потопот.
Изрази
Уште од пред потопот - многу одамна.
По мене - потоп - кога мене ќе ме нема, може се да пропадне.