а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпали

потпалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13026
1. Постави оган под нешто за да почне да гори, запали од долната страна.
Англиски: set fire Албански: ndez
2. Направи пожар.
Англиски: arson Албански: kall, vë zjarr
Примери:
Тие го потпалија селото.
3. Предизвика, поттикне, подбуцне нешто (војна, расправија, кавга, возбуда).
Англиски: incite Албански: inicon, vë zjarr,kall
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа со своето прашање ја потпали кавгата.
Песната ги потпали поднапиените мажи, та почнаа да потпевнуваат.
Изведенки
1. потпалува несв.
потпалуваат
2. потпалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК