а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпал

мн. потпали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34350
Мали дрвца, хартија или материјал за потпалување оган.
Примери:
Таа насобра дрвца за потпал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи