а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпевне

потпевнат; потпевни, потпевнете; потпевнав, потпевнаа; потпевнал; потпевнат; (ќе) потпевнев, (ќе) потпевнеа; (ќе) потпевнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30727
Запее малку.
Англиски: sing
Примери:
Ќе поседиме, ќе потпевнеме некоја песна.
Изведенки
1. потпевнува несв.
потпевнуваат
2. потпевнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК