а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпетица

мн. потпетици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9552
Кожен или дрвен додаток на чевелот под петата.
Англиски: heel
Примери:
Носеше чевли со високи потпетици.
ниски потпетици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК