а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпор

мн. потпори
Вид збор: Именка, машки род
1. Дирек, столб, драг за потпирање.
Англиски: pillar Албански: shtyllë mbështetëse
Употреба: Архитектура и градба
2. потпора
Англиски: support Албански: mbështetje, përkrahje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК