а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпраша

потпрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12990
Праша внимателно, претпазливо, одоколу.
Англиски: inquire
Примери:
Потпрашај го што мисли за работата.