а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпре

потпрат; потпри, потпрете; потпрев, потпреа; потпрел; потпрен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1363
1. Стави потпор на нешто да стои цврсто.
Англиски: prop Албански: mbështetëse
Примери:
Вратата ја потпре со едно дрво.
2. Опре, облегне на нешто или на некого.
Англиски: support Албански: këshilloj
Примери:
Грбот го потпре на ѕидот, па ја исправи главата.
Ја потпре главата на рамото од другарот.
3. поткрепи, потпомогне
Англиски: support Албански: këshilloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие го потпреа неговиот предлог.
4. (се потпре) Се опре, се облегне на нешто или на некого.
Англиски: prop Албански: mbështet
Примери:
Се потпрел на бастунот.
5. (се потпре) Се поткрепи, се опре, се помогне од некого.
Англиски: rely, confide Албански: këshilloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се потпревме на вас.
Подобро би било да се потпреш на разумот.
Изведенки
1. потпира несв.
(се) потпираат
2. потпирање ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи