а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпукне

потпукнат; потпикни, потпукнете; потпукнав, потпукнаа; потпукнал; потпукнат; (ќе) потпукнев, (ќе) потпукнеа; (ќе) потпукнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34905
Пукне малку на некое место.
Англиски: break
Изведенки
1. потпукнува несв.
потпукнуваат
2. потпукнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи