а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпушти

потпушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27741
1. Направи нешто да биде помалку затегнато; стане помалку затегнат.
Англиски: loosen Албански: liroj
Примери:
Потпушти ми ремења да си одлетнам далеку.
2. Потајно пушти, прати.
Албански: lëshoj, përcjell
Примери:
Им потпуштил човек да ја извиди работата.