а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрага

мн. потраги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 820
1. потера
Англиски: chase Албански: ndjekje, poterë
Примери:
Потрага по разбојникот.
2. Силна желба, барање а се дојде до нешто.
Англиски: search Албански: kërkim
Примери:
Потрага за храна.
Потрага за злато.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК