а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрае

потраат; потрај, потрајте; потрајав, потрајаа; потрајал; потрајан; (ќе) потраев, (ќе) потраеја; (ќе) потраел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5556
1. Трае, се одржи некое време.
Англиски: last Албански: zgjat
Примери:
Радоста кратко потраја.
Таа измама потраја малку време.
2. Молчи, трае некое време.
Англиски: keep silent Албански: hesht
Примери:
Бебето потраја малку и пак почна да плаче.
Изведенки
1. потрајува несв.
2. потрајување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК