а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрга

потргаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32886
1. потргне
Англиски: move Албански: heq, largon
Примери:
Таа му ја потргна раката.
2. Трга малку, кратко време.
Англиски: pull Албански: tërheq pak