а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потргува

потргуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Тргува извесно време, малку.
Англиски: trade
Примери:
Потргува еден месец и се откажа од работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК