а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потреба

мн. потреби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 402
1. Основна, општа нужност.
Англиски: need Албански: nevojë
Примери:
Животни потреби.
Егзистенцијална потреба.
Културни потреби.
Материјални потреби.
Духовни потреби.
2. Тоа што е потребно, неопходно.
Англиски: consumption Албански: nevojitet
Употреба: Економија
Примери:
Си купил разни потреби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК