а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потребен

потребни
Вид збор: Придавка
Ранг: 648
1. Што е неопходен, неизбежен.
Англиски: necessary Албански: i nevojitshëm
Примери:
Извршени се сите потребни подготовки.
Комисијата ја направи потребната анализа.
2. Што е посакуван.
Англиски: desirable Албански: i dëshirueshëm
Примери:
Потребен ми е добар пријател.
Изведенки
1. потребно прил.
Пример: Потебно е да дојдете утре.
2. потребност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК