а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрепери

потреперат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24431
Трепери, трепети кратко време.
Англиски: quiver
Изведенки
1. потрепети св.
потрепетат
2. потреперува несв.
потреперуваат
3. потреперување несв.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК