а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потресен

потресениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7240
1. Силно возбуден, вознемирен, вчудоневиден од нешто.
Англиски: shocked
Примери:
Потресени сме од веста за страшната катастрофа.
2. Што се грижи за некого или за нешто, што е загрижен за нечија судбина.
Англиски: worried
Примери:
Таа беше потресена по сина си.
3. Што предизвикува силна возбуда, силен емотивен потрес.
Англиски: shocking
Примери:
Потресна сцена.
Потресна слика.
Изведенки
1. потресено прил.
2. потресеност ж.