а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потропа

потропаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21667
1. Почука (на врата, прозорец).
Англиски: knock Албански: trokas
Примери:
Потропав на вратата, ама никој не ми отвори.
2. Чука малку, кратко време.
Англиски: knock Албански: trokas shkurt
Изведенки
1. потропува несв.
потропуваат
2. потропување ср.
глаг. им.