а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрошен

потрошни
Вид збор: Придавка
Ранг: 11332
1. Што се троши; што е наменет за трошење.
Англиски: expendible
Примери:
Потрошен материјал.
Потрошна стока.
2. (глаг. прид.) потроши
Англиски: spent
Примери:
Парите се потрошени.
Изведенки
1. потрошност ж.
2. потрошеност ж.