а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрошувачка

(едн.) потрошувачката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5428
Процес на трошење на природните и на произведените добра, стоки заради задоволување на индивидуалните или колективните потреби.
Англиски: consumption Албански: konsum
Употреба: Економија
Примери:
Потрошувачка на енергија.
Широка потрошувачка.
Масовна потрошувачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК