а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрошувачки

потрошувачки
Вид збор: Придавка
Ранг: 25461
Што се однесува на потрошувач; што му служи на потрошувачот.
Англиски: consumer Албански: konsumatori, konsumues
Употреба: Економија
Примери:
Потрошувачки кредит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК